Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

пʼятниця, 26 липня 2013 р.

Навіщо Януковичу, Путіну і Кирилу 1025-річчя Хрещення

Умовно кругла історична дата стала приводом для президентів і православних ієрархів України та Росії вирішити непусті завдання. З 26 по 28 липня в Києві пройдуть урочистості, приурочені до 1025-річчя Хрещення Київської Русі. Протягом місяця Україна як організатор під контролем уряду готувалася до зустрічі високих гостей (за словами міністра культури Леоніда Новохатька, довелося викласти 47 млн.грн.). Найвищі клопоти зрозумілі - очікується приїзд президентів Молдови, Сербії, і, найголовніше, російського лідера Володимира Путіна в тандемі з головою Російської православної церкви Кирилом.

 Який політичний підтекст святкування не такої вже і ювілейної дати, яку користь постараються для себе витягти Путін, Кирило і Віктор Янукович, який їх зустрічає?

Православний аргумент Москви

Як сказав у коментарі ЛІГАБізнесІнформ політолог Віктор Небоженко, візит російського духовно-політичного тандему свідчить про усвідомлення Росією недостатності економічних важелів у спробах протистояти євроінтеграції України. "Приїхавши до нас разом з патріархом, Путін востаннє спробує відмовити Януковича від підписання угоди з ЄС. Сенс сказаного буде такий: "Якщо ти підеш на зближення з неправославною Європою, не забувай, що в моєму розпорядженні десятки мільйонів віруючих УПЦ Московського патріархату, які не проголосують за тебе у 2015 році", - припускає Небоженко.

 Експерт допускає, що у разі непохитності української влади, Путін може спробувати змусити УПЦ МП відкрито виступити із заявою проти євроінтеграції. "Православ'я для Росії - такий же інструмент тиску на решту світу, яким в Європі виступають так звані "європейські цінності" і демократія. Православ'я, самодержавство, народність - для Росії це досі дуже важливо", - говорить він.

Вигода Януковича

На думку політолога Костянтина Бондаренка, український президент використовує урочистості якщо не на користь України, то хоча б в особистих інтересах. "Путін і Кирило не могли не приїхати на це святкування. Їх поставили в незручну ситуацію - в Кремлі хотіли, щоб основні урочистості проходили в Москві, як це було в 1988 році. Але в даній ситуації не приїхати в Київ означало б поступитися роллю Росії в ролі православного лідера ", - сказав він. Експерт також відзначає вигідну позицію приймаючої сторони: Янукович виступає господарем на міжнародній зустрічі за участю президента Росії, а заодно ущемляє самолюбство Путіна, змушуючи його бути одним з рівних з менш вагомими фігурами - президентами Сербії та Молдови.

Навіщо Януковичу, Путіну і Кирилу 1025-річчя Хрещення Русі?
"Звичайно, Янукович не зможе піти від тем Митного союзу і листопадового саміту Україна-ЄС. Це буде незручна розмова з Путіним, але не більше того. Загалом ситуація для українського президента безпрограшна", - прогнозує Бондаренко.

У той же час, публіцист Віталій Портников у своїй колонці на liga.net висловлює діаметрально протилежну точку зору про роль Януковича на майбутніх урочистостях. "Путін приїжджає до Києва зовсім не для переговорів з Януковичем. І вже явно не для умовлянь. Президент Росії приїжджає саме для того, щоб брати участь у святкуванні чергового ювілею Хрещення Русі - і бути на цьому святі головною особою", - упевнений Портніков. До речі, відразу після свята Хрещення Русі Янукович і Путін відправляться до Севастополя, де 28 липня візьмуть участь в урочистостях з нагоди Дня флоту України і Дня військово-морського флоту Росії. І там Янукович виявиться якщо і не гостем, то й не зовсім господарем.

 Політолог Олексій Гарань переконаний, що Янукович все ж сподівається вичавити для себе користь з організованого українською стороною церковного святкування. "Йому вигідний приїзд Кирила і Путіна - це процес легітимації в очах власного електорату. Крім того, є елемент торгів з заходом, навіть - шантажу. Янукович нагадує західним партнерам про наявність у Києва" плану Б "на випадок негативного для України фіналу саміту у Вільнюсі", - сказав експерт.

Церковне питання

Варто відзначити ще одна думку, що веде сенс візиту Путіна і Кирила до Києва з площини геополітики в інтриги церковних адміністрацій. Гарань припускає, що візит патріарха Російської православної церкви пов'язаний з активними пошуками лояльної для Москви заміни незговірливому главі УПЦ МП Володимиру.

 "Для Кирила це ще одна спроба припинити автокефальні тенденції у УПЦ Московського патріархату. Митрополит Володимир проводить збалансовану політику, зберігаючи автономію УПЦ МП і навіть вступаючи в обережний діалог з УПЦ Київського патріархату", - говорить експерт. За його припущенням, російська влада теж зацікавлена в тому, щоб Кирило досяг успіху у своїй "українській кампанії", адже Російський світ - це не тільки інтерес Російської православної церкви, а й державна доктрина Кремля, російська політика на пострадянському просторі. 

Господь для солідних панів

Прихильники різних трактувань майбутньої зустрічі сходяться в одному - святкування 1025-річчя Хрещення Русі варто розцінювати лише як засіб для перших осіб України та Росії вирішити зовсім не пусті завдання. До речі, місця на цьому святі православних вистачить не всім. Як мінімум на Володимирській гірці в Києві. Канцелярія УПЦ МП заздалегідь оголосила, що на урочистий молебень 27 липня зможуть потрапити лише обрані - за спеціальними перепустками. Нівелюючи сам привід для урочистостей (за 1025-річчям цілком можна почати відзначати 1026 -, 1027 - та інші "річчя"), господарі Банкової і Кремля доводять, що рекламний слоган Пелєвінського героя "Солідний господь для солідних панів" актуальний не тільки в літературі.

За матеріалами liga.net