вівторок, 3 вересня 2013 р.

Скільки насправді років Московській Патріархії?

Завтра, 4 вересня віруруючі РПЦ тихо і непримітно будуть відзначати важливу історичну дату - 70 років відновлення, відродження, створення, реінкарнації, утворення (кому що ближче ) своєї організації. Сучасне суспільство всіляко не любить історію, особливо намагається обходити стороною історію ХХ століття, повну гострих кутів і небезпечних ям. Росія в минулому столітті у всій красі показала масштаб, розмах , ширину душі російської людини, здатного впасти до теперішнього сатанізму і злетіти вгору до найбільшої святості. Багато у великій книзі долі є славних, але й ганебних сторінок. А є такі сторінки історії , про які говорити не хочеться. Навіть незважаючи на те , що вони начебто привели до хорошого. Втім, зараз час чудний, може наступний ювілей будемо відзначати з гордістю, з урочистим молебнем у ХХС і прямою трансляцією на весь світ. Отже , що ж за пам'ятна дата 4 вересня? 

У цей день , точніше вночі з 3-го на 4- е вересня 1943 відбулася легендарна зустріч товариша Сталіна з трьома митрополитами. Що було на тій зустрічі ми не знаємо, опублікована тільки записка одного з учасників зустрічі - Георгія Григоровича Карпова. Записка явно неповна, багато приховано в секретній частині, та й говорити про її точність і правдивості не представляється можливим. Є ще ряд спогадів і розповідей, всі вони різняться в деталях і складені людьми, які в зустрічі участі не брали. Тому в нашому випадку ми їх до уваги брати не будемо, а приймемо за умовну правду записку Карпова. Якщо повірити йому, то коротко можна сказати наступне: 1) вночі 4 вересня 1943 року в Кремлі зібралися Й.В. Сталін, Заступник Голови Раднаркому СРСР, міністр закордонних справ СРСР В.М. Молотов (зверніть увагу, що був саме міністр закордонних справ ), мало кому відомий тоді Г.Г.Карпов і три митрополита : Місцеблюститель Патріаршого престолу Сергій (Страгородський ) , митрополит Ленінградський Алексій ( Симанський ) і митрополит Київський і Галицький Миколай ( Ярушевич ). 

2 ) Сталін подякував ієрархам за патріотичну та державну позицію Церкви. 

3 ) Митрополит Сергій попросив дозвіл зібрати Архієрейський собор, який обере Патріарха і Синод. Сталін прохання схвалив. Явно все вже було обумовлено заздалегідь . 

4 ) Митрополит Сергій попросив дозвіл Уряду прийняти для Патріарха титул " Патріарха Московського і всієї Русі " ( замість Росії , як було при патріархові Тихоні ). Сталін схвалив. 

5 ) Митрополит Сергій повідомив, що архієрейський Собор може бути зібраний через місяць, але Сталін попросив митрополитів "проявити більшовицькі темпи " , пообіцяв допомогти "відповідним транспортом для якнайшвидшої доставки єпископату до Москви ( літаками ) , щоб зібрати Собор через 3-4 дні . Пропозиція було прийнято і в належний час виконано. 8 вересня собор був відкритий. 19 архієреїв одноголосно обрали митрополита Московського і Коломенського Сергія патріархом Московським і всієї Русі, утворили Священний Синод Російської Православної Церкви і прийняли постанову про відлучення від Церкви і позбавлення сану всіх єпископів і священнослужителів, що зрадили Батьківщині і перейшли в табір фашистів. 

6 ) Митрополити Сергій та Алексій попросили дозволу організувати богословські курси при деяких єпархіях. Сталін задовольнив прохання, але наполегливо порадив не зупинятися на курсах, а відкривати духовні академії та семінарії  "у всіх єпархіях, де це потрібно" . Митрополити від пропозиції Сталіна відмовилися, пославшись на слабкість своїх сил і можливостей. 

7 ) Митрополит Сергій запропонував створити Щомісячний журнал Московської Патріархії , в якому " висвітлювалися б як хроніка церкви,  так і статті та промови богословського та патріотичного характеру". Сталін відповів: «Журнал можна і слід випускати ». 

8 ) Митрополит Сергій підняв питання про відкриття церков у ряді єпархій та праві архієреям входити в переговори з цивільною владою з питання відкриття церков. Сталін " відповів , що з цього питання жодних перешкод з боку Уряду не буде". 

9 ) Митрополит Алексій підняв питання перед про звільнення деяких архієреїв, які перебувають на засланні, у таборах, у в'язницях і т.д. Сталін запропонував подати список для розгляду. 

10 ) Митрополит Сергій попросив дозволу надати право вільного проживання і пересування всередині Союзу та право виконувати церковні служби колишнім священнослужителям, які відбули по суду термін свого ув'язнення. Сталін пообіцяв вивчити питання . 

11 ) Митрополит Алексій підняв питання про церковні каси : надати єпархіям право відраховувати деякі суми з кас церков і з кас єпархій в касу центрального церковного апарату для його утримання Патріархії і Синоду. Змінити Положення про церковному управлінні, щоб священнослужителям було дано право бути членами виконавчого органу церкви. Сталін схвалив. 

12 ) Митрополит Миколай попросив дозволу створювати свічкові заводи при єпархіях. На це Сталін сказав, що " церква може розраховувати на всебічну підтримку уряду у всіх питаннях , пов'язаних з її організаційним зміцненням і розвитком всередині СРСР " . Свічкові заводи дозволили. 

Скільки насправді років Московській Патріархії?
13 ) Сталін запропонував виділяти гроші на утримання управління Патріархії : "зараз або якщо потрібно буде надалі, держава може відпустити відповідні субсидії церковним центру " . 

14 ) Сталін від імені Уряду запропонував учасникам зустрічі вирішити побутові питання : від надання квартир до забезпечення продуктами харчування і особистим транспортом. Митрополит Сергій від постачання продуктами відмовився, але попросив виділити машини і приміщення для Патріархії в Новодівичому монастирі. Виявилося, що Сталін знає про кімнати в Новодівичому, але вважає, що вони потребують ремонту і тому не підходять для негайного використання. Він запропонував відразу надати 3-поверховий особняк в Чистому провулку , колишню резиденцію німецького посла. Як сказав Сталін : "це приміщення радянське, не німецьке, так що ви можете абсолютно спокійно в ньому жити  При цьому особняк ми вам надаємо з усім майном, меблями, що є у цьому особняку".  Крім того Сталін сказав митрополитам : " на ринку продукти купувати вам незручно і дорого, і зараз продуктів на ринок колгоспник викидає мало. Тому держава може забезпечити продуктами вас за державними цінами. Крім того, ми завтра -післязавтра надамо у ваше розпорядження 2-3 легкові автомашини з пальним". Далі Сталін кілька разів запитав, чи є у митрополитів ще які-небудь питання."  Всі троє заявили, що особливих прохань більше вони не мають, але іноді на місцях буває занадто сильне переобтяження духовенства прибутковим податком " . Сталін пообіцяв розібратися в кожному окремому випадку та виправляти в разі потреби. 


15 ) Сталін запропонував утворити "спеціальний державний апарат, який буде називатися Рада у справах Російської православної церкви", який буде вирішувати виникаючі між Урядом і Церквою питання. Головою Ради Сталін запропонував призначити Г.Г. Карпова і запитав думку митрополитів. Останні " вельми доброзичливо " його прийняли. " Потім, звертаючись до мене, т. Сталін сказав: «Підберіть собі 2-3 помічників, які будуть членами вашої Ради, утворіть апарат, але тільки пам'ятайте : по-перше , ви не обер -прокурор , по-друге , своєю діяльністю більше підкреслюйте самостійність церкви " . Після цього т. Сталін , звертаючись до т. Молотова , сказав : "Треба довести  це до відома населення , так само, як потім треба буде повідомити населенню  про обрання патріарха " .  "Молотов тут же став складати проект комюніке для радіо та газет, при складанні якого вносилися відповідні зауваження, поправки і доповнення як з боку т. Сталіна , так і окремі з боку митрополитів Сергія і Алексія " . У цей же день комюніке було опубліковано в ЗМІ. 

16 ) "Після цього т. Молотов звернувся до Сергія з питанням : коли краще прийняти делегацію Англіканської церкви, бажаючу приїхати до Москви, на чолі з архієпископом Йоркським ? Сергій відповів, що оскільки Собор єпископів буде зібраний через 4 дні, значить, і будуть проведені вибори патріарха, англіканська делегація може бути прийнята в будь-який час . Тов. Молотов сказав, що, на його думку, краще буде прийняти цю делегацію місяцем пізніше " . На закінчення цього прийому у т. Сталіна виступив митрополит Сергій з коротким подячним словом до Уряду і особисто до т. Сталіну.

Так з'явилося те , що ми зараз називаємо Московський Патріархат. Шестеро людей змінили історію Церкви. Цікаво, що п'ять з них були випускниками духовних семінарій - три митрополита, Сталін і автор записки Карпов. 

(Далі буде...)