Понеділок, 23 вересня 2013 р.

Митрополит Макарій очолив свято яворівцям. Фото

Цей день запам’ятається яворівцям насиченістю подій: з різних куточків міста на Служби Божі скликали вірних церковні дзвони, а до них відгукувалися малинові дзвоники, що линули із шкільних подвір’їв, запрошуючи школярство на святкові лінійки до храмів науки. Цього дня в Яворові відбулася ще одна пам’ятна подія – святкування 1025-річчя Хрещення Руси-України Яворівським деканатом Української Автокефальної Православної Церкви. Духовні торжества очолив митрополит Львівський Макарій. Його прибуття о третій годині дня до церкви Почаївської ікони Божої Матері, де подячним молебнем розпочалися ювілейні святкування, ознаменувались дощем, що рясно скропив і все місто, і тих, хто поспішав до храму. А це не тільки яворівці, а й вірні православних парафій з усього району. 

Після спільної молитви у церкві, духівництво та вірні хресною ходою вирушили на центральну площу міста, де біля пам’ятника Тарасові Шевченку молебень за український народ спільно відслужили митрополит Львівський Макарій із благочинним Яворівського району УПЦ КП о. Володимиром Дадаком, благочинним Яворівського району УАПЦ о. Тарасієм Піджарком та священиками деканату. На знак вдячності нашому Пророкові за його полум’яне слово, що запалює серця українців любов’ю до своєї матері - України, учасники святкування поклали до підніжжя монумента великий кошик живих квітів у національних барвах. І знову рясний дощ благословив об’єднаний духом молитви й віри присутній люд. Та, як мовить прислів’я, після дощу завжди буває веселка. 

З кольоровою райдугою, що коронувала духовні святкування в Яворові, можна порівняти урочисту академію, яка відбулася у Народному домі «Сокіл». Сюди з’їхалися хори з автокефальних церков Нагачева, Черниляви, Мальчиць, Старого Яру, Чолгинь. Декан о. Тарасій Піджарко, розпочавши академію історичною доповіддю, перекинув місток від княжої доби до сьогодення, від сивих століть до років прийдешніх, наголосивши, що попереду у кожного християна ще багато роботи, адже Господь чекає від нас нових щедрих плодів на користь Церкви і народу. Вiд часiв Київської Русi до сьогодення виливається з переповненої любов’ю до Господа української душi натхненний спів. Споконвiчна побожнiсть нашого співочого народу виплекала багатющу в розмаїттi музичну культуру. І доки стоятиме свiт, ця небесна Пiсня не перерветься. 

«Ми є родина у Христі» - таку глибоко символічну назву мала перша пісня у виконанні молодіжного хору церкви преп. Симеона Стовпника с. Нагачева, якою розпочався виступ духовних колективів. Її можна назвати гімном цьогорічних святкувань, які недільного дня зібрали людей з різних куточків Яворівщини в одній залі й з’єднали їх у велике родинне коло. «Із віри в Бога починається Вкраїна, із віри в Бога починається народ», - декламували ведучі Павло Кандяк, Тарас Бурда, Ірина Вотусь, Ірина Ледвій. Нагачівці представили увазі глядача літературно-музичну композицію «Жий, як Христос заповів» (солісти Т. Бурда, Н. Качмар, М. Жук, Н. Фульмес, Ю. Льода, М. Жила). Музичний супровід забезпечив Іван Гіщак, котрий завжди безвідмовно відгукується на прохання про творчу співпрацю. Уже 12 років вони разом – нагачівські хористи і їхній регент Ярослава Кандяк. Скільки разом відспівали Літургій у храмі, провели свят, скільки разів гостили у сусідів і друзів по парафії! Тоді вони були діточками, тепер гарні юнаки й юнки, а дехто вже став дружиною, мамою. 


З малого хлопчика співає у хорі Тарас Бурда, котрий цьогоріч вступив у духовну семінарію, а на святі проникливо заспівував пісню «Прости нам, Господи». Мальчицький хор так натхненно виконав «Херувимську пісню» та «Ой зійшла зоря над Почаєвом», що глядачі відчули себе присутніми у залі столичної філармонії. Такий спів змушує пiдняти очi вiд землi до неба. І велика заслуга у цьому регента Володимира Рибака, чий бас може бути окрасою найтитулованішого хору. А вишиті на різний узір сорочки мальчицьких хористів укотре засвідчили їхнє особливе трепетне ставлення до цієї гілочки народного мистецтва. Багатством вишиття вражає і церква вмч. Дмитрія с. Мальчиць. 

 З не меншим захопленням слухали глядачі й хор храму св. ап. Петра і Павла с. Черниляви (регент Любов Лелик). А найбільше до душі припала пісня «Я краплинка твоя», яку заспівували чотири юні солісточки: Марійка Фітель, Уляна Хархаліс, Ірина Турко й Ліля Пагутяк. Церковні хори храму Покрови Пресвятої Богородиці с. Старий Яр (регент Михайло Мілянець) та св. вмч. Євстафія Плакиди с. Чолгинь (регент Тетяна Юрас) гарно співали не тільки зі сцени РНД «Сокіл», а й під час хресної ходи та молебню біля пам’ятника Тарасові Шевченку, так ніби кожен учасник хору – не учитель, медик, бібліотекар чи простий трудівник села, а професійний виконавець. 

Виступ кожного хору – це заквітчана співом, вишиттям та любов’ю до України сторінка, вписана у літопис історії Церкви. (Нагадаємо, що такі спільні святкування в Яворові відбуваються вже вдруге. П’ять років тому вірні церков УАПЦ району разом зі священиками відзначали 1020-ліття Хрещення Руси). Фінальна частина святкування – привітання та нагородження. До громади з вітальним словом звернулися керівники району та міста: Микола Романюк, Іван Карпа, Роман Кураш, Степан Венгерак. 

У свою чергу, Владика нагородив цих достойників ювілейними відзнаками з нагоди 1025-річчя Хрещення Руси-України, а також отця-декана Тарасія Піджарка та священиків деканату: о. Володимира Кобзяка (м. Яворів), о. Ярослава Яворського (с. Чолгині), о. Ігоря Мариняка (с. Чернилява), о. Михайла Кравчика (с. Мальчиці), о. Миколу Мартина (с. Семирівка), о. Руслана Купціва (с. Новини), котрі, за словами митрополита, «вміють і Господу служити, і Слово Боже голосити, і з людьми у мирі жити». 

Ювілейних нагород цього дня архієрей удостоїв і їмостей, що було для них приємною несподіванкою: Марію Піджарко, Марію Кобзяк, Надію Яворську, Лесю Мариняк, Мирославу Кравчик, Руслану Мартин, Марію Купців. Ювілейною грамотою від Владики нагороджений отець-декан Володимир Дадак, керівник районного відділу культури Володимир Балух, директорка Народного дому «Сокіл» Любов Духнич, регенти хорів. А на згадку про яворовий край від керівництва району митрополит Макарій отримав у подарунок копію образа Лісківської Божої Матері.

Олена БУТКО.