Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

вівторок, 10 вересня 2013 р.

З турецьких бібліотек зникають християнські книги

З бібліотеки однієї зі шкіл Стамбулу «зникла» Біблія XI століття, написана вручну, а також інші безцінні видання. Глава асоціації шкіл Tanas Angelidis повідомив турецькій газеті Bugün, що багато цінних історичних книг знищені цвіллю, оскільки не були захищені від вологості і пташиних відходів. За інформацією ЗМІ, скандал розкрив новий віце-директор православної гімназії Fener, що діє вже більше 550 років. 

Одного разу він захотів подивитися історичну бібліотеку, а замість цього його завели в сучасний читальний зал, де знаходилися нововидані книги. Виявилося, що історичні книги протягом багатьох років складалися на горищі, але після сильного землетрусу в 1999 році з міркувань безпеки були перенесені в підвал. 

Відтак, залишки бібліотеки були передані на консервацію в Стамбульську Бібліотеку Рукописів. При цьому і була виявлена пропажа 1000- річної Біблії та інших цінних видань. 

Школа Fener існує з 1454. Вона була утворена після завоювання Константинополя за домовленістю між православним патріархом Геннадієм і султаном Мехмедом II Завойовником. Султан, таким чином, гарантував християнам можливість залишитися в місті та в Османській імперії. 

Спочатку школа служила духовною семінарією, а з 1861 року була елітною гімназією православних християн Стамбулу. Однак, після вигнання і від'їзду більшості православних християн з Стамбулу в XX столітті, величезна будівля школи залишається напівпорожньою. У поточному навчальному році в гімназії навчаються 58 осіб .