Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

четвер, 12 вересня 2013 р.

У Києві пройде унікальний науковий форум

З 13 по 16 вересня у Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику відбуватиметься Міжнародний колоквіум з русько-візантійської сфрагістики «Сфрагістичний меридіан: Київ - Корсунь / XEPCΩN – КΩNСTANTINOΥПОΛIC», повідомляє кореспондент порталу "Релігія в Україні". Організаторами колоквіуму виступають Український національний комітет візантиністів; Кримське вiддiлення Інституту сходознавства Національної академії наук України; Інститут археології Національної академії наук України; Інститут історії Національної академії наук України; Національний заповідник “Херсонес Таврійський”; Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник та Музей Шереметьєвих. 

Це безпрецедентний міжнародний науковий форум. В останні роки сфрагістика, що вивчає стародавні печатки, стала однією з найбільш динамічних історичних дисциплін, якою займаються провідні науковці та історики у всьому світі. Щороку до наукового обігу вводяться сотні нових печаток, дозволяючи відкривати цілі пласти досі невідомих відомостей про історію, політику, управління та ідеологію стародавніх держав та суспільств. Ці відкриття фахівці-історики обговорюють на міжнародних наукових конференціях. 

Під час одного такого форуму, організованого Музеєм Шереметьєвих, виникла ідея розглянути проблематику візантійської сфрагiстики на спеціальному колоквіумі, вперше в iсторiї України. На запрошення оргкомітету відгукнулися найавторитетніші спеціалісти сьогодення з давньоруської та візантійської історії – Жан-Клод Шене (Франція), Вернер Зайбт (Австрія), Іван Йорданов, Ніколай Канєв та Тодор Тодоров (Болгарія), Валерій Степаненко, Олена Степанова, Віра Ченцова, Михайло Бутирський (Росія), Вера Булгурлу (Туреччина). Україну на колоквіумі представлять Олександр Айбабін, Олександр Герцен та Микита Храпунов (Сімферополь), Микола Алексеєнко (Севастополь), Олександр Алфьоров та Олег Однороженко (Київ). Організаційний комітет форуму складають: Співголови: В. А. Смолій, академік НАНУ, директор Інституту історії НАНУ (Київ) Г. Ю. Івакін, член-кореспондент НАНУ, доктор історичних наук, професор, заступник директора Інституту археології НАНУ (Київ) А. І. Айбабін, доктор історичних наук, професор, керівник Кримського відділення Інституту сходознавства НАНУ (Сімферополь) Члени комітету: Л. П. Михайлина, доктор історичних наук, генеральний директор Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника (Київ) А. Є. Шереметьєв, директор Музею Шереметьєвих (Київ) Н. А. Алексєєнко, к. і. н., завідувач філією Національного заповідника «Херсонес Таврійський» (Севастополь) А. А. Алфьоров, к. і. н., науковий співробітник Інституту історії НАНУ (Київ) 

Організатори форуму зазначають, що введення нових знахідок до наукового обігу – важливе завдання, яке дозволить по-іншому представити вітчизняну історію. Наприклад, печатки князів Київської Русі відкривають аспекти їх взаємин у сім’ї, політичну ідеологію та ін. Візантійські печатки вказують на зв’язки українських земель з великою імперією, провідним державним, культурним і релігійним центром світу в епоху середньовіччя, джерелом давньоруського християнства. Печатки давньоруських князів вказують на те, що Київська Русь спрагло засвоювала візантійську культуру, вказують на спадкоємність між Візантією та Києвом. 

Посередником у цих контактах нерідко виступав Херсон, як називали Херсонес у вiзантiйськi часи. Тут знайдено сотні печаток, що належали міським чиновникам і просто знатним мешканцям. Це дозволяє науковцям реконструювати історію Херсона за понад п’ятсотрічний період, уявити, як функціонувала та розвивалась його адміністрація, що надзвичайно важливо для історії Візантії в цілому, реконструювати життя та кар’єру правителів міста, чиновників, духовенства і патриціату, тим самим протягнути нитку від історії держави до історії окремих осіб та сімей. 

13 вересня о 13.00 у прес-центрі Українського національного інформаційного агентства “УКРІНФОРМ” (вул. Б. Хмельницького, 8/16) відбудеться прес-конференція Першого міжнародного колоквіуму з вивчення візантійських та давньоруських печаток. 

У прес-конференції візьмуть участь: Олександр Айбабін, Кримське відділення Інституту сходознавства, Україна; Вера Булгурлу, Університет Мармара, Туреччина; Гліб Івакін, Інститут археології, Україна; Вернер Зайбт, Академія наук, Австрія; Вів’єн Прижан, Центр вивчення історії та цивілізації Візантії, Францiя; Валерій Степаненко, Уральський федеральний університет, Росія; Олена Степанова, Державний Ермітаж, Росія; Олексій Шереметьєв, засновник Музею Шереметьєвих, Україна; Жан-Клод Шене, Університет Париж IV Сорбонна, Франція; Анна Шерман, головний редактор журналу «Антиквар» (модератор). Для представників преси будуть демонструватися унікальні раритетні печатки Візантії та Київської Русі. Також на журналістів чекає добірка матеріалів, які вичерпно розкривають питання вітчизняної сфрагістики. 

Акредитація: 050-267-47-83, 063-643-40-70, viktor_sobiianskyi@antikvar.ua