Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

четвер, 24 жовтня 2013 р.

Cвященику УАПЦ встановили меморіальну дошку

Як повідомляє репортер інтернет-проекту "Помісна Церква", днями на Свято-Михайлівському храмі у Здовбиці Здобунівського району, що на Рівенщині, встановили меморіальну дошку отцю Миколі Малюжинському, розстріляному та спаленому німцями. Освячення дошки відбудеться 21 листопада, на Михайла.

Випускник семінарії в Крем'янці. 1931 закінчив православний богословський відділ Варшавського університету. Був на службі Божій у селі Тилявка. На початку 1932 призначений благочинним Лановецького благочиння, одночасно служив у храмі Покрови Пресвятої Богородиці. Його стараннями у 1937–1938 роках православний прихід кількаразово зріс. В 1930 роках на Лановеччині й Шумщині польські прикордонники примусово навертали в католицизм селян — так звана мала пацифікація. Проти цієі сваволі виступили священик Михайло Малюжинський, посли Степан Баран та Степан Скрипник - майбутній патріарх УАПЦ Мстислав. 

Відомому священику УАПЦ встановили меморіальну дошку
22 червня 1941 був серед інших (генерал Олександр Загродський, Ярослав Старух, Богдан Шемет, Михайло Крат) підписантом відозви Українського національного комітету у Кракові до української політичної еміграції із закликом згуртування сил для побудови Української держави. За німецької окупації працював спочатку в Холмі, де був членом Духовної Консисторії, потім на Волині. 4 травня 1942 був представником архієпископа Полікарпа у Рівному в Райхскомісаріатові при визнанні німецькою владою існування УАПЦ. У вересні 1942 від імені Полікарпа узгоджував конфлікт щодо почерговості служінь УПЦ і УАПЦ в Свято-Покровському храмі Луцька. 

В ніч з 15 на 16 липня 1943 в Луцьку арештовано до 70 представників інтелігенції, серед них й найближчі співробітники митрополита Полікарпа — члени Адміністратури УАПЦ протоієрей Малюжинський і І. Власовський, член Консисторії протоієрей А. Селепина, ув'язнені в Рівному.15 жовтня 1943 Малюжинський розстріляний серед 33 в'язнів Рівненської в'язниці за зв"язки з повстанцями — разом з о. Володимиром Мисечком (член Церковного Управління при Владиці Платоні). 

Зовнішній вигляд храму