Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

середа, 9 жовтня 2013 р.

Скандал ігумена Єфрема отримав своє продовження

Cкандал, що почався навколо Ватопедського монастиря декілька років тому, отримав своє продовження. На 14 жовтня призначено чергове судове засідання з приводу спірної ділянки землі, що належить монастирю. На суд викликані ігумен монастиря Єфрем та 13 інших підозрюваних. Рада суддів Апеляційного суду Греції ухвалила, що на майбутньому суді , обвинуваченим будуть пред'явлені звинувачення в дачі неправдивих свідчень. В обвинувальній заяві сказано, що обмін ділянок призвів до зменшення податкових відрахувань на суму понад 100 млн. євро, і таким чином, завдав великої шкоди державі. Також ігумена Єфрема звинувачують в тому, що вступивши в змову з політиками і державними чиновниками в період з 2001 по 2008 рік, він перешкоджав просуванню вищезазначеної справи в судових органах. Судді також вирішили звільнити колишнього прем'єра Греції Костаса Караманліса від присутності на даному судовому процесі. 

Справа монастиря Ватопед, за яким виписаний орден на арешт ігумена Єфрема, є однією з найбільш гучних скандалів у Греції впродовж останніх п'яти років. Йдеться про бартерну угоду, в якій держава в особі низки провідних грецьких політиків обміняла елітну нерухомість на занедбані землі, що належали монастиреві. Як вважають слідчі органи, цей обмін завдав бюджету держави збиток, який може досягати 100 млн. євро. Після зміни уряду в 2009 році прийшли до влади соціалісти, які звинуватили попередній кабмін у масштабній фальсифікації статистики за економічним становищем в країні, у зв'язку з чим Греція опинилася в переддефолтному стані. 

У справі про оборудки держави з афонським монастирем проходили п'ять колишніх міністрів уряду, підписи яких стоять на відповідних документах. Правда, корупційної складової там не виявлено, тому в даний момент, всі п'ятеро від відповідальності звільнені. 

Ось що пише з цього приводу Сергій Рудов, Президента благодійного фонду «Товариство друзів монастиря Ватопед на Святій горі Афон імені преподобного Максима Грека » : 

 - У 2009 році почалася істерія навколо Ватопеда, озера і договорів. Ченці пред'явили права на озеро Істаміду, де розташовується подвір'ї монастиря. Історично ця земля належала Ватопеду, але держава використала частину земель і запропонувала монастирю інші землі в обмін. Після зміни уряду, коли розвернувся економічна криза, новий уряд вирішив, що операція нерівноцінна. Йшли тривалі піар-кампанії проти обителі , шукали особисті рахунки ченців , але нічого не знайшли. Тоді ж були арештовані всі рахунки монастиря, а Ватопед знаходився в зоні економічної блокади. У більшості чиновників, які брали участь у тих переговорах і підписували ті папери, закінчився термін давності справи і підозри з них зняли. 

Спочатку, читаючи періодику, і я засумнівався - думаю, не буває диму без вогню. Грецькі журналісти представили справу дуже однобічно і багато греків були впевнені в тому, що монастир наживається на неправильних угодах. Минув час, люди розібралися, і тепер усі підтримують Ватопед. Я багато розбирався в події, ми не раз говорили з отцем Єфремом дуже відверто. Зараз ставлення радикально змінилося. Священний Кінот Святої гори Афон, всі монастирі висловили одностайну підтримку отцю Єфрему. Я багато говорив з греками - вони цілком підтримують його. 

Коли заарештований старець прибув до Афін, то його зустрічали з факелами, а величезний натовп скандував «Аксіос! ». Багато греків вважають, що уряд маніпулює ними, тисне на них, і що така гучна справа проти афонського ігумена - це перший удар по Афону . В кінці 2011 року ігумена Єфрема заарештували та посадили в афінську в'язницю Корідалос , яка славиться самими суворими умовами утримання в Європі. Ця новина сколихнула всю Грецію та світову громадськість. За ігумена заступилися сотні тисяч віруючих в Греції і по всьому світу . До президента Греції Каролоса Папульясу з проханням звільнити Єфрема звернувся навіть особисто московський Патріарх Кирил. На підтримку ігумена Ватопеда виступили також впливові російські політики і МЗС РФ, багато інших відомих політичних і релігійних діячів.