Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

субота, 12 жовтня 2013 р.

День пам'яті: Святий Киріак-відлюдник

Сьогодні Церква святкує і шанує святу пам'ять преподобного Киріака пустельника. Преподобний Киріак народився в Коринті в 408 році. Його батько, Іван, був ієреєм. Мати звали Євдоксією. Тодішній єпископ Коринфа Петро, дядько Киріака з боку батька, висвятив його на читці . Однак Киріак не знайшовши спокою в Коринті, та у віці вісімнадцяти років вирушив до Єрусалиму. В ті роки там існувало безліч монастирів і великих аскетів, поруч з якими і мріяв жити Киріак. Його окрилена душа ширяла від любові до Бога, її зачаровувала і манило життя пустельника. 

Дорогою до Єрусалиму святий Киріак зустрів святого Євфимія, який висвятив його в ченці та направив до святого Герасима Йорданського. Святі Герасим і Єфимій - найбільші постаті в історії аскетизму. Поруч з ними жив і святий Киріак. Особливо він був прив'язаний до святого Герасима, з яким ніколи не розлучався. Коли Герасим спочив, святий Киріак знову повернувся до святого Євфимія. Але де б Киріак не знаходився, він невідступно і старанно ніс своє служіння, оскільки ніколи не забував слово Боже: «Проклятий, хто робить роботу Господню недбало» ( Єр. 48:10 ) . 

Після повернення до монастиря святого Євфимія, святий Киріак був висвячений на ієрея. Тут він залишався довгі роки, живучи так смиренно й аскетично, що ніхто ніколи не бачив, як святий гнівався, і навіть, як він їв. Він споживав зовсім невелику кількість їжі, щоб підтримувати своє життя, коли закривався в келії. У віці 77 років святий Киріак покинув монастир і пішов у пустелю. У 99 років він, під захистом свого вірного друга - лева, відправився в більш далеку пустелю. Це нагадує нам про те, що до гріхопадіння в раю тварини жили разом з людиною. 

Святий Киріак відійшов до Господа у віці 107 років. До кінця своїх днів він жив так само аскетично, залишаючись таким же витривалим. Навіть у глибокій старості святий відчував себе наче молодий юнак. Він був високого зросту, красивим, величним і шанованим усіма, хто приходив до нього. Людей притягувала його доброта та лагідність. 

Святий Киріак Відлюдник
Оскільки святий часто змінював місце перебування - з монастиря святого Євфимія він відправився до святого Герасима, а потім знову повернувся до Юхимія, жив спочатку в одній пустелі, а потім пішов до другої, - він отримав прізвисько «відлюдник». 

Житія святих показують нам, що помірність і моральна чистота роблять позитивний вплив на тілесне здоров'я людини і збільшують тривалість її життя. Це визнає і наука. Більшість хвороб, які мучать людей і змушують їх старіти передчасно, є результатом моральних злочинів і розпусти. І навпаки - люди, що поважають своє тіло, як живий храм Божий, і не поневолені пристрастями, живуть довго і вмирають в глибокій старості. Святий Киріак у свої 107 років зберіг всі свої почуття і тілесне здоров'я . 

Дійсно, в наші дні рідко заходить мова про аскетизм. Сучасні люди, роблячи зі свого тіла культ, не вміють по-справжньому поважати і любити його. Будучи надмірно екстравертними та утилітарними, вони не бажають чути про розпинання плоті, самопожертву, добровільну убогість та обмеження, слухняність і смирення. Все це - атрибути аскетизму, необхідні складові життя тих, про кого Христос говорив, що вони «вживають зусилля»: « Царство Небесне здобувається силою, і хто вживає зусилля, здобувають його » ( Мф. 11:12 ) . Одним з найбільших аскетів і ревнителів Царства Божого і явився для нас преподобний Киріак Відлюдник.