неділя, 6 жовтня 2013 р.

Найбільш дивовижні храми нашої планети

Храми в усьому світі відрізняються дивовижною архітектурною різноманітністю. Архітектура храмів має дуже багату і неоднозначну історію, яка, однак, показує, що саме з будівництва храмів починалися і поширювалися всі інші архітектурні новаторства, всі нові стилі та напрямки в усьому світі. До наших днів збереглися величні культові споруди великих цивілізацій стародавнього світу. А також, з'явилося чимало сучасних зразків дивовижної архітектури релігійних споруд.

Хатльгримскиркья

Лютеранська церква в Рейк'явіку - четверта за висотою будівля в Ісландії. Проект церкви був розроблений в 1937 році архітектором Гудйоуном Самуельсоном. На будівлю церкви пішло 38 років. Церква знаходиться в центрі Рейкявику і помітна з будь-якої частини міста. Вона стала однією з головних визначних пам'яток міста, а також використовується в якості оглядової вишки.

Хатльгримскиркья

Чесменська церква 

або церква Різдва святого Іоана Предтечі - діючий православний храм в Санкт-Петербурзі, що знаходиться на вулиці Лєнсовєта, пам'ятник архітектури в стилі псевдоготики. Будівництво церкви була заплановано на знак перемоги російського флоту над турецьким в Чесменський бухті Егейського моря в 1770 року.

Чесменська церква

Собор Лас-Лахас

Один з найбільш відвідуваних храмів Колумбії. Будівництво храму завершилося в 1948 році. Неоготичний собор побудований безпосередньо над 30-ти метровим арочним мостом, що з'єднує дві сторони глибокої ущелини.  Піклуються про храм дві францисканських громади, одна - колумбійська, інша - еквадорська. Таким чином, собор Лас-Лахас став запорукою миру і союзу між двома південноамериканськими народами.

Собор Лас-Лахас

Храм Лотоса

Храм Лотоса розташовано біля міста Нью-Делі в Індії. Будівництво велося з 1978 по 1986 рік, переважно за рахунок коштів ув'язнених багаї Ірану. Архітектор канадець Фаріборз Сахба.

Храм Лотоса

Нотр-Дам-дю-О

Бетонна паломницька церква, побудована в 1950-55 рр.. у французькому місті Роншан. Архітектор Ле Корбюзьє, не будучи релігійною особою, погодився взятися за це проект при умові, що католицька церква надасть йому повну свободу творчого самовираження. Спочатку нестандартна будівля викликало бурхливі протести місцевих жителів, які відмовлялися подавати в храм воду і електрику, однак до теперішнього часу туристи, які приїжджають подивитися на нього, стали одним з основних джерел доходу роншанців.

Нотр-Дам-дю-О

Ювілейна Церква

Ювілейна церква або Церква Милосердного Бога Отця - це суспільний центр в Римі. Вона була побудована архітектором Річардом Мейєром в 1996-2003 роках з метою пожвавити життя мешканців району. Храм побудований зі збірного залізобетону на трикутній площадці на кордоні міського парку в оточенні 10-поверхових житлових і громадських будівель населенням близько 30000 жителів.

Ювілейна церква

Собор Василія Блаженного

Православний храм розташований на Красній площі в Москві. Широко відомий пам'ятник російської архітектури і одна з найвідоміших визначних пам'яток Росії. Був побудований в 1555-1561 роках за наказом Івана Грозного в пам'ять про перемогу над Казанським ханством. Згідно з легендою, архітектори собору були осліплені за наказом Івана Грозного, щоб вони не змогли більше побудувати подібного храму.

Собор Василія Блаженного

Міланський собор

Всесвітньовідома четверта за величиною церква в світі розташована в самому центрі Мілану і є його символом. Це позньоготичне диво, яке містить цілий ліс шпилів і скульптур, мармурових гострокінцевих башточок і колон. Біломармуровий собор будувався більше 5 століть.

Міланський собор

Храм Кайлаш

Індуїстський Храм Кайлаш, цілком вирубаний зі скелі, знаходиться в Індії, штат Махараштра. Архітектурні подвиги індійських будівельників, що беруть участь у створенні храму Кайлаш, приголомшують. Роботи почалися в VIII столітті і тривали більше 100 років. У підсумку, споруда займає площу в два рази більше афінського Парфенона в Греції. Це один з найбільших храмів в світі, що змагається навіть з Тадж-Махал в Агрі. Він піднімається більш ніж на 30 метрів і майже вся його поверхня покрита химерними різьбленнями.

Храм Кайлаш

Церква Святого Сімейства

Церква в Барселоні, що будується на приватні пожертвування починаючи з 1882 року, це -знаменитий проект Антоніо Гауді. Незвичайний зовнішній вигляд храму зробив його однією з головних визначних пам'яток Барселони. Однак, через складність виготовлення кам'яних конструкцій, собор вдасться добудувати не раніше 2026.

Церква Святого Сімейства

Церква Парапортіані

Сліпучої білизни церква розташована на грецькому острові Міконос. Храм був побудований в 15-17 століттях і складається з п'яти окремих храмів: чотири церкви побудовані на землі, а п'ята базується на цих чотирьох.

Церква Парапортіані

Ставкірка в Боргунні 

Одна з найдавніших збережених каркасних церков знаходиться в Норвегії. Металеві деталі при будівництві «Ставкіркі Боргунн» не використовувалися. А кількість деталей, з яких складається церква, перевищує 2 тисячі. Міцний каркас стійок збирався на землі, а потім піднімався у вертикальне положення за допомогою довгих жердин. Побудована Ставкірка в Боргунні ймовірно в 1150-80 рр.. Хіба вона не схожа на церкви наших гуцулів? :)

Ставкірка в Боргунні

Собор Пресвятої Діви Марії 

Кафедральний собор католицької архієпархії Бразиліа споруджений в стилі модернізм за проектом відомого архітектора Оскара Німейера. У 1988 році Оскар Німейєр отримав Прітцкерівську премію за проект Собору. Будівля складається з 16 гіперболоїдних колон, що символізують руки підняті до неба. Простір між колонами закрито вітражами.

Собор Пресвятої Діви Марії

Церква Грундтвіга 

Лютеранська церква, розташована у Копенгагені, Данія. Є однією з найбільш знаменитих церков міста і рідкісним прикладом культової споруди, побудованого в стилі експресіонізму. Конкурс проектів майбутньої церкви виграв в 1913 році архітектор Педер Клінт. Будівництво тривало з 1921 по 1926 рік.

Церква Гундтвіга

Собор - мала базиліка Славної Богоматері 

Це -  найвищий в Латинській Америці католицький собор. Його висота 114 м + 10 м хрест на вершині. Форма собору була створена під враженням від радянських супутників. Первинний проект собору запропонував дон Жайме Луїс Коельо, а спроектував собор архітектор Жозе Аугусто Беллуччі. Собор споруджувався в період з липня 1959 по травень 1972 року.

Базиліка Славної Богоматері

Церква Розради 

"Церква Розради"розташована в іспанському місті Кордова. Зовсім ще молода церква була спроектована архітектурним бюро Vicens + Ramos торік, за всіма правилами строгих минімалістичних канонів. Єдиним відступом від строго білого кольору є золота стіна на місці вівтаря.

Церква Розради

Храм св. Георгія 

Печерна церква, цілком вирубана в скелях, знаходиться в ефіопському місті Лалібела. Будівля у вигляді хреста 25 на 25 метрів і на стільки ж йде під землю. Це диво було створене в 13 столітті за наказом царя Лалібела згідно з легендою за 24 роки. Всього в Лалібела 11 храмів повністю витесані в скелях і з'єднаних тунелями.

Храм Святого Георгія
Храм Святого Георгія

Церква Святого Йосифа

Українська Греко-католицька церква Св. Йосифа в Чикаго була побудована в 1956 році. Відома в світі завдяки 13 золотим куполам, що символізує 12 апостолів та Ісуса Христа.

Церква Святого Йосифа

Собор Богоматері в сльозах 

Собор у формі бетонного шатра височить над італійським містом Сіракузи. У середині минулого століття на місці собору жила літня подружня пара, у яких була статуетка Мадонни. Одного разу статуетка стала плакати людськими сльозами, в місто кинулися паломники з усього світу. На честь неї був побудований величезний собор, котрий прекрасно видно з будь-якої точки міста.

Собор Богоматері в сльозах

Соляний собор Сіпакіра 

Собор Сіпакіра в Колумбії висічено в твердій соляній скелі. До вівтаря веде темний тунель. Висота собору - 23 м, місткість - понад 10 тисяч человік . Раніше в цьому місці була шахта, використовувана індіанцями для отримання солі. Коли необхідність у цьому відпала, на місці шахти з'явився храм.

Соляний собор Сіпакіра
Соляний собор Сіпакіра

Каплиця кадетів Академії ВПС США 

Розташована в штаті Колорадо, на території військового містечка та тренувальної бази філії академії льотчиків ВПС США. Монументальний профіль будівлі каплиці створюють сімнадцять рядів сталевих рам, що закінчуються піками на висоті близько п'ятдесяти метрів. Будівля розділена на три рівні, і в її залах проходять служби католицької, протестантської та іудейської конфесій.

Каплиця кадетів Академії ВПС США

Михайлівський Золотоверхий монастир

Один з найдавніших монастирів у Києві. Включає новозбудований Михайлівський Золотоверхий собор, трапезну церкву Іоана Богослова та дзвіницю. Вважається, що Михайлівський собор був першим храмом з позолоченим верхом, звідки на Русі пішла ця своєрідна традиція. Усі, хто цікавиться історією відбудови Києво-Михайлівської обителі рекомендуємо переглянути на нашому сайті цікавий документальний відеофільм, що розповідає про ці події.

Києво-Михайлівськька Золотоверха обитель

Каплиця тернового вінця 

Дерев'яна каплиця розташована в Евріка-Спрінгс, штат Арканзас, США. Каплиця була зведена в 1980 році за проектом архітектора Є. Фей Джонса. У будівлі світлої та просторою каплиці в цілому 425 вікон.

Каплиця "Тернового вінця"
Каплиця "Тернового вінця"

Арктичний собор 

Лютеранська церква в норвезькому місті Тромсе. За задумом архітектора зовні будівля складається з двох трикутних конструкцій, котрі зливаються між собою. Вони покриті алюмінієвими пластинами, що повинно викликати асоціацію з айсбергом.

Арктичний собор

Розписана церква в Арборі

Розписні храми - найбільш відомі архітектурні пам'ятки Молдови. Церкви прикрашені фресками і зовні, і всередині. Кожен з цих храмів значиться у Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Розписана церква в Арборі

Мечеть у Тирані

Проект культурного центру в столиці Албанії Тирані, в який увійдуть мечеть, ісламський культурний центр та Музей релігійної злагоди. Міжнародний конкурс на проект торік виграло датське архітектурне бюро BIG.

Мечеть у Тирані

Преображенська церква на острові Кижи 

Церква Преображення Господнього на острові Кижи в Карелії - це нанотехнології дерев'яного зодчества, апогей теслярського мистецтва. Церква була започаткована в 1714 році й входить до архітектурного ансамблю Кіжского цвинтаря, включеного до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Основою композиції споруди є восьмигранний зруб - «восьмерик» - з чотирма двоступінчастими прирубами, розташованими по сторонах світу. На нижній восьмерик послідовно поставлені ще два восьмигранних зруби менших розмірів. Зруб церкви рубля в традиціях російського теслярського ремесла - без цвяхів. Цвяхи є тільки в куполах.

Преображенська церква у Кижах

Мечеть шейха Зайда 

Білосніжна мармурова мечеть шейха Зайда, одна з шести найбільших мечетей у світі, розташована в Абу-Дабі. Вона була відкрита в 2007 році, а з березня 2008 року екскурсії по мечеті доступні всім бажаючим, не тільки мусульманам. У мечеті розстелений найбільший у світі килим і встановлена найбільша люстра.

Мечеть шейха Зайда

Каплиця фермерів 

Бетонна каплиця на краю поля, поблизу німецького міста Мехерніх, була побудована місцевими фермерами на честь свого святого покровителя Брудер Клауса.

Каплиця фермерів

Кельнський собор 

Римсько-католицький готичний собор в Кельні (Німеччина) займає третє місце в списку найвищих церков світу і входить до числа пам'яток всесвітньої культурної спадщини. Будівництво головного храму Кельнської архієпископії велося за два прийоми - у 1248-1437 рр.. і в 1842-1880 рр.. Після закінчення будівництва 157-метровий собор на 4 роки став найвищою будівлею світу.

Кельнський собор

Надувна церква 

Голландський філософ Френк Лос (Frank Los) придумав надувну церкву Transparent Church, яку можна звести в будь-якому куточку земної кулі і за будь-яких умов: на фестивалях, приватних вечірках та інших масових заходах. Надувна церква легко поміщається в багажнику автомобіля, а в зібраною вміщає в себе близько 30 парафіян.

Надувна церква

За матеріалами інтернет-видань підготовлено
редакцією "Помісної Церкви"