Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

пʼятниця, 11 жовтня 2013 р.

Патріарх Варфоломій вказав на "псевдоцеркву"

У Македонії розгорілася гостра дискусія з приводу виступу Константинопольського Патріарха Варфоломія на урочистостях в Ніші, де він назвав невизнану Македонську Церкву «нехристиянською псевдоцерковною організацією, підтримуваною державними структурами», повідомляють македонські та болгарські ЗМІ. У проповіді після урочистої Літургії в Ніші на честь 1700- річчя Міланського едикту Патріарх Варфоломій торкнувся гострих тем церковного життя, насамперед – становища глави Охридської архієпископії Іоана ( Вранішковского ), що відбуває термін у македонської в'язниці. Патріарх також згадав і про неканонічну церкву в Чорногорії , категорично заявивши , що «абсолютно неприпустимо , щоб Помісна Церква сама проголошувала автокефалію ». 

Проповідь Патріарха Варфоломія, яку перекладав на сербську мову єпископ Бачський Іриней ( Булович ), викликала гостру реакцію ієрархів невизнаної Македонської Православної Церкви. Насамперед, македонські ЗМІ гнівно коментують той факт, що представники Македонської Церкви не були запрошені на всеправославні урочистості, які пройшли на початку жовтня в Ніші. Очікується , що Синод Македонської Церкви виступить з офіційною реакцією на слова Константинопольського Патріарха. У той же час реакція самих македонських ієрархів різна. Митрополит Дебарсько - Кічевський Тимофій висловив сумнів у тому, що слова вимовлені сербським єпископом Іринеєм дійсно прозвучали у проповіді Патріарха Варфоломія. 

Патріарх Варфоломій вказав на "псевдоцеркву"
«Якщо це дійсно його слова, то вони не роблять йому честі. У нас завжди були коректні відносини з Патріархом Варфоломієм . Але необхідно мати на увазі, що його фінанси залежать від Греції », - заявив митр. Тимофій . Преспансько - Пелагонський митр. Петро переконаний у тому, що те « що сталося в Ніші є синхронізованою пропагандою проти нашої країни в особі Македонської Православної Церкви в період , коли на державу чиниться сильний тиск з метою зміни її назви і проти збереження її ідентичності ... Якби було інакше , то слід було б згадати й інші невизнані і куди великі церкви в порівнянні з нашою у всьому світі - як Православна Церква в Америці, Київський Патріарха, грецькі церковні організації ... Тому стає ясно , якою була мета, і тут немає зв'язку з Вранішковским і його Православної Охридської архієпископією, яка не має можливостей бути навіть нормальним приходом » , - заявив митрополит Петро.

Також владика Петро вважає, що Македонська Церква « є не псевдо - церковною організацією, і тим більщ не є вона нехристиянською, але живою Церквою з древніми коренями, спадкоємицею Першої Юстиніани і відновленої Охридської архієпископії, під юрисдикцією якої була і Сербська Церква ». «Цей натиск нас не злякає , і ми продовжимо церковне життя , будемо засновувати нові парафії і обирати нових владик » , - стверджує владика Петро .

Європейський митрополит Пімен в інтерв'ю македонській газеті «Ранковий вісник» заявив: «У день, коли Православний світ вшановує свободу Християнства, а на Близькому Сході гинуть тисячі наших братів християн, акценти в Ніші були поставлені на гоніння проти одного єпископа, і заради його свободи затаврували цілу єдину живу Церкву . Це й не по- людськи , і ще більш не по- християнськи ». На македонському телеканалу «Альфа» послання з Ніша на адресу Македонської Церкви назвали очікуваним, оскільки православні ієрархи не могли обійти мовчанням те, що відбувається в 200 км від Ніша . 

«Справа Іоана Вранішковского присутня в доповідях усіх міжнародних організацій із захисту прав людини у світі. Він проголошений « Amnesty international » в'язнем совісті , а журнал «Економіст» в липневому номері опублікував статтю « Єпископ за гратами - богослов'я у кайданах» . Якщо буде вирішена проблема з назвою , а Македонська Церква залишиться невизнаною, як це сталося зі схизматичними церквами на Україні і в Чорногорії , що тоді робити? Ці церкви незалежно від проблем з назвою держави залишаються невизнаними » , - прокоментував слова Патріарха Варфоломія журналіст Зоран Бояровскі , який вважає , що політичні проблеми з назвою держави не мають нічого спільного з канонічним статусом діючої в ньому Церкви.