Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

пʼятниця, 18 жовтня 2013 р.

Чеська Церква намагається вийти з кризи управління

Уже півроку вакантна празька єпископська кафедра. Навесні (12 квітня 2013 року) Блаженнійший Христофор (Пулец), митрополит Чеських земель і Словаччини, архієпископ Празький, після звинувачень, що прозвучали або й не прозвучали в ЗМІ, залишив кафедру і служить архієрейським чином на одній із сільських парафій при монастирі Преображення Господнього в Тешові, повідомляє кореспондент порталу " Релігія в Україні " .

Христофор добровільно залишив посаду і зняв з себе всі повноваження «для збереження спокою і миру в церкві ». Тепер йому засвоєно титул Почесного Архієпископа Празького і Митрополита Чеських земель і Словаччини. Звинувачення в недотриманні чернечих обітниць по телебаченню озвучила якась Ксенія Рапцун .

14 квітня Священний Синод Православної Церкви Чеських земель і Словаччини визначив : 

1) Підтверджуємо наявність різних варіантів свідчень проти Архієпископа Празького і Митрополита Православної церкви Чеських земель і Словаччини Христофора ( Радіма Пулеца ) , які призводять до однозначної впевненості, що причини котрі призвели до відставки, все-таки існують. 

2) Далі ми постановили, що шановний митрополит Христофор не відповідає канонічним нормам для участі у виборах архієпископа. З жалем констатуємо, що останнім часом на членів Священного Синоду чинився тиск, в тому числі й загрози з боку групи осіб, що намагаються будь-якою ціною повернути митрополита Христофора. Також неправдою є думка, що свою посаду митрополит і особи, до нього наближені, залишили добровільно, чим, з допомогою ЗМІ, дискредитується Священний Синод».

Після відходу митрополита Христофора місцеблюстителем призначений владика Симеон, архієпископ Оломоуцький і Брненський , а керуючим Празької єпархією - архімандрит Марк ( Крупиця ) . 18 травня , напередодні візиту Патріарха Константинопольського Варфоломія до Чехії і Словаччини, на єпархіальних зборах відбулися вибори нового архієпископа, проте жоден з двох кандидатів не набрав достатньої кількості голосів. Розглядалися кандидатури ігумена Михайла ( Дандарії ) та архімандрита Марка ( Крупиці ).

Все літо проти Священного Синоду велася кампанія, спрямована на очорнення його членів , ставилася під сумнів легітимність його рішень . Проте 13 вересня єпархіальна рада Празької єпархії з дванадцяти претендентів відібрала двох кандидатів на кафедру - протопресвітера Ернеста Рапцуна ( колишній чоловік Ксенії Рапцун ) і владику Георгія, архієпископа Михаловского і Кошицького . 28 вересня окружний протопресвітер Ернест Рапцун був пострижений у ченці під ім'ям Дорофей.

Вчора на засіданні Священного Синоду були затверджені зазначені кандидати, а також, вирішено конфлікт між архієпископом Симеоном і архімандритом Марком . Владика Симеон 30 вересня заборонив у служінні, а 2 жовтня своєю указом позбавив о. Марка сану священика , однак підписався під рішенням Синоду , яким заборона і позбавлення сану визнані споконвічно недійсними. Таким чином архімандрит Марк залишається керуючим Празькою єпархією до виборів нового архієпископа. Завтра після літургії у кафедральному соборі свв. Кирила і Мефодія відбудеться єпархіальні збори . Реєстрація делегатів буде проходити в будівлі Гуситського богословського факультету . Оскільки єпархіальні збори – непублічний захід, через півгодини після початку реєстрації зал засідань буде закрито , і з цього моменту доступ у зал буде неможливий до закінчення засідання .

Ще одна деталь . Згідно зі Статутом Православної Церкви в Чеських землях і Словаччині митрополит Чеських земель і Словаччини обирається з двох кандидатів : архієпископа Празького і архієпископа Пряшівського . 

 БІОГРАФІЧНІ ДОВІДКИ

Ієромонах Доротей ( Рапцун ) народився 6 липня 1976 У даний час - настоятель храму Святого Духа у м. Хомутов . 

Архієпископ Георгій ( Странський ) народився 19 жовтня 1979 р. - архієпископ Міхаловський і Кошицький . У 1993-1994 роках отримав повне семінарську освіту в Єпархіальному духовному училищі св. Горазда в Оломоуці . У червні 2007 року здобув вищу богословську освіту ( магістр ) в Українській богословській академії свв. Кирила і Мефодія в Ужгороді , де захистив магістерську роботу на тему «Проблематика так званого" новомучеництва" у грецькому культурному середовищі під час турецького панування в східному Середземномор'ї ». Владика Георгій закінчив також навчання за спеціальністю «англістика - американістика » і « тюркологія » на Філософському факультеті Карлового університету. 

14 березня 2004 єпископом Оломоуцьким і Брненським Симеоном ( Яковичем ) висвячений у сан диякона . 2 січня 2005 митрополитом Фессалонікійським Анфімієм ( Руссасом ) висвячений на священика . 8 квітня 2007 в монастирі Киккос на Кіпрі пострижений у чернецтво митрополитом Морфським Неофітом в присутності архієпископа Празького, митрополита Чеських земель і Словаччини Христофора . 1 вересня 2007 на Єпархіальних зборах Михаловська єпархії архімандрит Георгій був обраний новим єпископом . 

Архієрейську хіротонію було здійснено 30 вересня 2007 року в кафедральному соборі м. Міхаловце . Хіротонія була здійснена митрополитом Чеських земель і Словаччини Христофором у співслужінні митрополитів Сервійского і Козанского Павло ( Папалекси ) ( Елладська Православна Церква) , Тамасского Ісаї ( Кіккотіс ) ( Кіпрська Православна Церква) , архієпископів Прешовського Іоанн ( Голонич ) , Оломоуцького і Брненського Симеон ( Якович ) , єпископів Тамбовського і Мічурінського Феодосій ( Васнев ) (Московський Патріархат) і Макачевской та Ужгородського Агапіт ( Бевцик ) (Московський Патріархат) . На підставі рішення Єпархіальних зборів Михалівської православної єпархії в Міхаловце від 19 лютого 2009 року, « Про зміну назви єпархії» владика Георгій отримав титул « Михаловського і Кошицького». 21 лютого 2009 возведений у сан архієпископа.