Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

субота, 30 листопада 2013 р.

Пам'яті Новомученика УАПЦ Василія (Липківського)

27 листопада 1937 року в Києві розстріляно Василя Липківського - релігійного діяча, реформатора, проповідника, педагога, публіциста, письменника й перекладача, борець за Автокефалію Українського Православ'я, перший митрополит Київський і всієї України відродженої у 1921 році Української Автокефальної Православної Церкви. У 1919—1927 рр. — останній настоятель та доглядач Софії Київської. За визначенням академіка Агатангела Кримського — «апостол українського релігійно-національного відродження».

За час свого митрополичого служіння доклав надзвичайних зусиль до розбудови української православної церкви та спромігся перетворити її на впливовий фактор життя тогочасного українського суспільства. Відвідав з особистими візитами понад 400 парафій, де зустрічався з вірними УАПЦ та проповідував. Здійснив численні переклади на українську мову богослужбової та релігійної літератури. Є автором «Історії Української церкви».

У віці 73 років розстріляний за вироком «трійки» НКВС. Точне місце поховання невідоме (на Лук'янівському цвинтарі в Києві встановлено символічний пам'ятний хрест). 1989 року реабілітований «за відсутністю складу злочину». Духовенством та прихожанами сучасної УАПЦ Василь (Липківський) шанується як святий.Памяті Новомученика Василія (Липківського)