Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

середа, 13 листопада 2013 р.

Храм Святої Софії поки на мечеть не перебудують

Як повідомляє репортер інтернет-проекту "Помісна Церква", Адміністративний суд турецького Трабзона ( візантійський Трапезунд ) виніс негативний вердикт стосовно питання перетворення місцевого музею, розташованого у колишньому православному храмі Святої Софії, в мечеть. Остаточне рішення, що стосується долі будівлі, зможе прийняти тільки Державна рада, повідомляє інформаційне агенство Ватикану «Fides» . 

Однак, несподіване рішення адміністративного суду дозволяє, щонайменше, загальмувати реалізацію проекту місцевої влади, спрямованого на внесення низки структурних змін в комплекс храму з метою пристосувати його до ісламського культу . 

У квітні минулому року, після тривалої суперечки будівлю музею в Трабзоні - візантійської церкви XIII століття, присвяченій Святій Софії, котра була перетворена на мечеть 1461 р. султаном Мехмедом II, а потім стала музеєм за рішенням турецького уряду в 1961 р., було визнано невід'ємним надбанням ісламського фонду, що носить ім'я султана Мехмеда. У зв'язку з цим директор регіонального відділення фонду Мехмеда - Мазхар Ілдірімхан стверджував, що «визнана мечеттю будівля не може бути використаною ні для якої іншої мети».

Храм Святої Софії поки на мечеть не перебудують
Будівля, яку в минулому також використовувалося як арсенал і лікарню, було відновлено з 1958 по 1962 р. експертами Единбурзького університету і, незважаючи на численні втрати, залишається єдиним у своєму роді прикладом християнського мистецтва пізньо - візантійської епохи. Головним пам'ятником храму є фреска із зображенням Христа Пантократора в куполі собору.