вівторок, 24 грудня 2013 р.

На Прикарпатті УПЦ КП відродила древній монастир

У Прикарпатті на висоті 830 метрів над рівнем моря розташувався аскетичний чоловічий монастир. Саме у цьому місці кілька століть тому вже жили ченці. Про життя тих, хто сьогодні відмовився від благ цивілізації, розповідає Ольга Вихованська. 

Ольга Вихованська, кореспондент: - Цей монастир сьогодні називають одним із найвисокогірніших в Україні. Поруч - гора Сивуля, стрімкі водоспади і недоторкана природа. Саме серед такої краси зараз живуть три монахи і два послушники. Місце для чернечих келій та нового храму обрали невипадково. На початку 17-го століття після побудови великого Скита Манявського його засновник Іов Княгиницький рушив у гори, аби усамітнитися і вести аскетичне життя. Зупинився саме тут.

Ігумен Феогност, настоятель Спасо-Преображенського Скита Манявського монастиря: - Він постійно перебував в молитві і в безперестанній праці, рукоділлі. Про нього говорили, що він в правій руці тримав сокиру, а в лівій - молитовник. Як і де жили тодішні аскети, було невідомо майже нічого. Та три роки тому археологи розкопали фундамент старого храму. 

Ігумен Феогност, настоятель Спасо-Преображенського Скита Манявського монастиря: - Знайшли місця могил монахів, які тут похоронені були, знайшли останки кераміки, цегли, монет, які були в братських келіях. На місці давнього фундаменту тепер височіє нова церква. Поруч ченці добудовують собі житло. Наслідувати попередників-аскетів і відмовитися від усіх благ цивілізації їм непросто. У келіях, наприклад, є світло. Все інше - суворо за розпорядком: молитва, піст і праця. - Господи, помилуй мене грішного. Монах Аврамій - головний із заготівлі дров на зиму.

Монах Аврамій, насельник Спасо-Преображенського монастиря: - І грубки, і печі, і хліб печемо, і їсти варимо, отопляємо. Це всьо на дровах. І храм буде отоплюватися на дровах. А це кухня. Аліпій облицьовує каменем пічку. Заняття аскету до душі. - Тут є елементи творчості. Трошки з каменем треба моделювати. Цікаво в якійсь мірі. Відновлений монастир відкрили лише кілька тижнів тому. Але сюди вже масово приїжджають паломники - і у вихідні, і у в будень. Василь Велкий, відвідувач монастиря: - Ми знали, що відкрито цей монастир і повернули, щоб помолитись до Господа Ісуса Христа. Спасо-Преображенський Скит працюватиме і в теплу, і в холодну пору року. У планах ченців - розбудувати територію і звести будиночки для паломників. 

Ольга Вихованська, Зіновій Афтанас, Новини, ТК "Інтер", Івано-Франківська область Подробности-ТВ