пʼятниця, 20 червня 2014 р.

Синод УПЦ позбавив посад прихильників укріплення прав

19 червня Священний Синод УПЦ (МП) під головуванням місцеблюстителя Київської митрополичої кафедри митрополита Чернівецького і Буковинського Онуфрія (Березовського) позбавив церковних посад трьох прихильників укріплення прав УПЦ як "незалежної і самостійної в управлінні", повідомляє "Релігія в Україні".

На своєму засіданні Синод ухвалив "Звернення Священного Синоду до єпископату, духовенства, ченців та мирян у зв’язку з останніми подіями в Україні" та "Звернення Священного Синоду до Президента України П.О. Порошенка у зв’язку з останніми подіями в Україні". Обидва звернення закликають до примирення громадян і збереження єдиної України.

Серед інших важливих рішень Синоду -- звільнення з посад церковних діячів, які виступали за вдосконалення Статуту УПЦ в бік більшої незалежності цієї Церкви від московського центру.

Як зазначається у журналах Синоду, ієрархи мали міркування "про доцільність посади Уповноваженого Української Православної Церкви з питань вищої освіти і науки та діяльність архімандрита Віктора (Бедь) на посаді ректора Ужгородської української богословської академії імені святих Кирила і Мефодія". Результатом міркувань стало скасування посади Уповноваженого УПЦ з питань вищої освіти і науки ("як такої, що дублює повноваження голови Учбового комітету при Священному Синоді"), а також звільнення архімандрита Віктора (Бедь) з цієї посади і з посади ректора Ужгородської української богословської академії імені святих Кирила і Мефодія з направленням його в клір Мукачівської єпархії.


Ректором Ужгородської української богословської академії Синод призначив архієпископа Мукачівського і Ужгородського Феодора (Мамасуєва), якому доручив "провести реорганізацію Ужгородської української богословської академії імені святих Кирила і Мефодія у відповідності до Концепції вищої духовної освіти Української Православної Церкви".

Далі Синод скасував Нагородний відділ УПЦ "у зв’язку з його недоцільністю". Таким чином позбавивши митрополита Олександра (Драбинка), секретаря Предстоятеля УПЦ митрополита Володимира, посади керівника в цьому відділі.

Також, заслухавши рапорт Валентина Волинця про звільнення його з посади голови Юридичного відділу УПЦ, члени Синоду ухвалили звільнити його з посади "згідно з поданим проханням". Замість нього на посаду голови Юридичного відділу призначено протоієрея Олександра Бахова. Останній відомий як настоятель київської церкви прп. Серафима Саровського на территории Киевськой міської клінічної лікарні № 2 у Дарниці і керівник юридичної служби Київської митрополії.

Під час церковної дискусії 2012 року всі три звільнені особи виступали проти скорочення прав УПЦ, які готувала Комісія з підготовки та внесення змін і доповнень до Статуту УПЦ під головуванням Донецького митрополита Іларіона (Шукала). Нагадаємо, що сам Предстоятель УПЦ  митрополит Володимир того ж року  звернувся до всього єпископату УПЦ з листом, в якому висловлює стурбованість діяльністю цієї комісії.

Крім того, Синод, заслухавши рапорт єпископа Дубнівського Нектарія (Фролова), вікарія Рівненської єпархії, про визначення його подальшого архієрейського служіння за межами УПЦ, ухвалив звільнити його з посади вікарія Рівненської єпархії та направити в розпорядження Патріарха Московського і всієї Русі Кирила.

Іншими рішеннями Синод благословив реєстрацію у новій редакції статутів Київської, Кримської, Сумської та деяких інших єпархій.

Також на Синоді до місцевошанованих святих Сєверодонецької єпархії були причислені Димитрій Горський (помер у 1828 р.) і інокиня Параскева (Дибова) (1942 р.), а до місцевошанованих святих Київської єпархії причислено Іоанна Босого (Расторгуєва), Христа ради юродивого (1849 р.).