Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

середа, 13 серпня 2014 р.

Депутат просить звернути увагу на заяви митрополита Онуфрія і Синоду УПЦ

12 серпня, напередодні виборів нового Предстоятеля УПЦ (МП), народний депутат України від партії "Свобода" Андрій Міщенко оприлюднив своє депутатське звернення до Генпрокурора Віталія Яреми "щодо підтримки московською церквою терористичних рухів в Україні". Депутат вважає, що публічною позицією митрополита Онуфрія і зверненням Синоду УПЦ від 6 липня мають зайнятися слідчі органи, повідомляє "Релігія в Україні".

"Засоби масової інформації повідомляють велику кількість матеріалів, що свідчать про підтримку частиною духовенства Української Православної Церкви (Московського Патріархату) сепаратистських терористичних організацій "Донецька народна республіка" та "Луганська народна республіка", -- пише депутат. -- Так, згідно повідомлень ЗМІ, окремі клірики УПЦ МП беруть участь у військових діях на стороні сепаратистів та активно сприяють їх діяльності: зберігають зброю у храмах УПЦ МП на Донеччині, поширюють ідеологію "російського світу", морально та психологічно підтримують терористів з так званих ДНР та ЛНР".

Андрій Міщенко вважає, що така діяльність місцевого духовенства УПЦ (МП) на сході України "стала можливою завдяки позиції центрального керівництва цієї Церкви, зокрема Місцеблюстителя Київської Митрополичої кафедри Митрополита Онуфрія (Березовського) та членів Священного Синоду УПЦ МП".

Депутат аргументує тим, що керівництво УПЦ МП "досі чітко офіційно не засудило діяльність так званих ДНР та ЛНР та утрималося від засудження збройної агресії з боку Російської Федерації". Натомість, "у виступах Місцеблюстителя Київської Митрополичої кафедри Митрополита Онуфрія неодноразово проводилася думка, що так звані ополченці незаконних терористичних організацій ДНР та ЛНР — це "єдиновірці та брати" православних віруючих, а їх військове протистояння законній українській владі нібито обумовлене хибністю політичного курсу Києва на євроінтеграцію". При цьому депутат посилається на інтерв'ю митрополита Онуфрія російському інформаційному агентству "Інтерфакс" від 19 червня 2014 р. і звернення Священного Синоду УПЦ від 6 липня 2014 року, де міститься заклик до "усіх тих, хто тримає в руках зброю, скласти її та сісти за стіл переговорів".

Таким чином, резюмує депутат, "звертаючись до вірних УПЦ, які є військовослужбовцями або працівниками правоохоронних органів, що беруть участь у Антитерористичній операції, вище керівництво УПЦ в особі її Священного Синоду закликає їх скласти зброю та відмовитися від захисту суверенітету та територіальної цілісності України".

Андрій Міщенко вважає, що звернення Священного Синоду УПЦ (МП) від 6 липня підпадає під дію частини 2 статті 109 Кримінального Кодексу України (публічні заклики до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або до захоплення державної влади, а також розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій). Також він звертає увагу на те, що в зазначеному зверненні "жодним чином не засуджується російська окупація Криму та дії проросійських сепаратистів в Луганський та Донецькій областях, підтримка сепаратизму російською владою, постачання їм зброї та масові приєднання до озброєних бандитів російських громадян, які вбивають українців, що відстоюють незалежність своєї країни".

Депутат просить Генпрокурора перевірити законність звернення Священного Синоду УПЦ МП від 6 липня і за необхідності зареєструвати кримінальне провадження щодо скоєння злочину, передбаченого ч. 2 ст. 109 КК України для проведення слідчих дій.