Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

пʼятниця, 12 вересня 2014 р.

У Львові презентовано книгу «Йосиф Сліпий. Спомини»

11 вересня у м. Львові під час XXI Форуму видавців було презентовано книгу «Йосиф Сліпий. Спомини» Це особисті спогади Патріарха Йосифа Сліпого, яким уже 50 років від дати написання. Видання приурочене до 30-ття з дня смерті Патріарха Йосифа Сліпого і є бестселером сучасності, адже цей рукопис довго був під замком. Ця книга увійшла у 20-ку найкращих книжок Форуму-2014 року.

Як зізнаються редактори о. д-р. Іван Дацько та д-р. Марія Горяча, серйозна робота над працею розпочалась з червня 2012 року  і тривала  два роки. Д-р. Марія Горяча особисто не знала Патріарха Йосифа Сліпого, але взялась за редагування книги. Вона під час презентації відзначила, що саме глибоке почуття відповідальності зробило з нього провідника і лідера. 

«Йосиф Сліпий не здався, не зламався. Це був муж молитви. Молитва допомагала вистояти, коли уже не було сил».  – розповіла д.-р. Марія Горяча. За її словами, у «Споминах» є багато недомовок, їх треба читати поміж рядків, особливо у табірний період, бо чимало є інформації, яку він замовчав. «Робота над працею була важкою, адже рукопис не був написаним, а надиктованим секретарю Іванові Хомі». – додала вона. 

Книга вийшла в світ завдяки головному редактору о. д-ру. Іванові Дацьку, який був 8 років особистим секретарем Патріарха. «Я відчув відповідальність перед історією, щоб оприлюднити ці «Спомини», і постановив, що докладу всіх для цього зусиль. - розповів о. д.-р. Іван Дацько. - Адже це енциклопедія історії УГКЦ у період життя Патріарха Йосифа Сліпого, і є цінною історичною, науковою книгою для української публіки». У книзі є не лише спомини Патріарха, але й коментарі упорядника д-ра Марії Горячої, документи про переговори митрополита Йосифа Сліпого з радянською владою, спогади Нормана Казенса, журналіста, що брав участь у звільненні  Йосифа Сліпого. 

Блаженніший Кардинал Любомир (Гузар) висловив своє захоплення від видання книги листом, адже не зміг особисто бути на заході. У ньому він відзначив неймовірну  працьовитість Патріарха Йосифа Сліпого і його активність після років таборів і заслання. «Марнування часу в очах Патріарха Йосифа було одним з найбільших гріхів», - поділився Блаженніший Любомир Гузар. 

У Львові презентовано книгу «Йосиф Сліпий. Спомини»
В свою чергу, ректор УКУ о. Богдан Прах вважає, що ця книга є дороговказ для кожного вірного нашої Церкви. «Коли будемо ці сторінки перегортати, ми побачимо ким був блаженної пам’яті Йосиф Сліпий:  не що він написав, не що він говорив, але ким він був, з ким зустрічався. Там побачите біографії сотні людей, яких він зустрічав, з якими він будував торішнє майбутнє», - сказав він. 

«Рідко з’являється такий твір, який настільки добре опрацьований. Ви впізнаєте в ній всю епоху. Ми в цей час шукаємо опору. А його постать дає наснагу, адже він у віці перейшов через табори, заслання, в’язницю і витримав. Він свідчив, що правда переможе», - розповів свої враження від книги президент Українського католицького університету Преосвященний Владика Борис (Ґудзяк). 

Під час презентації вітальне слово виголосили також голова Львівської Обласної Ради  Петро Колодій та рецензенти книги «Споминів» професор Ґданського університету Ігор Галайда, науковець та історик Ігор Скочиляс, та історик Ляна Гентош. 

За словами о. д.-ра Івана Дацька, книгу планують видати ще одним накладом і перекласти іншими іноземними мовами.